KAYMAKAM ENDER FARUK UZUNOĞLU'NUN "12 MART İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜ" 97. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

İstiklal Marşı’nın Türk milletinin birlik, beraberlik ve inancından aldığı güçle eşsiz bir mücadeleye attığı imzanın, milletin duygu ve düşüncesine tercüman olarak, derin bir vatan ve millet sevgisi, büyük bir coşku ile kaleme alındığı eşsiz bir sanat eseridir.

Milli marşlar, Milletlerin birliğini sağlayan ve yaşatan temel öğelerdendir. İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, Türk Milletini ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir eserdir. İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen, ömrünü vatana, millete adamış Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un bu uyanış destanında bir milletin yeniden var olması, yeniden tarih sahnesinde hak ettiği yeri almasının yanı sıra her kıtasında iman tazeleten, her mısrasında ecdada rahmet okutan, her kelimesinde ruhumuzu aydınlatan İstiklal Marşımız, milli bilincimizin ve hürriyet aşkımızın en berrak ifadesidir. Türk Milletini ortak değerler ve düşünce düzleminde buluşturan İstiklal Marşımız ve sahip olduğumuz her değer bağımsızlık mücadelesinden izler taşıyor.

Vatan sevgisi ve istiklal aşkıyla her türlü yokluğa rağmen azimle, inançla, büyük fedakarlıklarla yürütülen istiklal mücadelesini vatan şairi Mehmet Akif ERSOY, yazdığı muhteşem mısralarla ebedileştirmiştir. Yazdığı Milli Marşı parayla satmayı kendine bir ihanet kabul eden Mehmet Akif, bugün bizler için de millete hizmetin en güzel örneğidir. İstiklal Savaşı’na eşsiz bir destek veren Mehmet Akif, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken milletimizin içinde bulunduğu durumu ve verilen mücadelenin büyüklüğünü en veciz şekilde ifade etmiştir. Aziz milletimiz, sahip olduğu milli birlik, beraberlik ve kardeşlik idealini en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşımızı ilelebet muhafaza edecektir. 
Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabulünün 97'inci yıldönümünü kutluyor, bu vesileyle İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy’un aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyorum.