KÖSEDAĞ ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİ

İlçemizde, Anadolu Selçuklular ile Moğollar arasında 1243 yılında yapılan Kösedağ Savaşı'nda şehit düşenler, savaşın yapıldığı 3050 rakımlı Kösedağ'ın zirvesinde düzenlenen "Köse Süleyman Etkinlikleri" ile anıldı.
Çataloluk Köyü Muhtarlığı ve Çataloluk Köyü Derneğince Haklıyurt Yaylası mevkisinde, Aksu Köyü Derneği ve muhtarlığınca da Sakaröküz mevkisinde iki ayrı yerde anma programı düzenlendi. 
Haklıyurt yaylası mevkiinde düzenlenen proğrama katılan Kaymakamımız Ender Faruk UZUNOĞLU, burada okunan Kuranı kerim tilavetinin ardından, dağın zirvesinde bulunan Kösedağ Savaşı'nda şehit düşen Anadolu Selçuklu komutanlarından Köse Süleyman'ın türbesini ziyaret ederek, dua okudu.
Türbede yapılan duanın ardından konuşma yapan KAymakamımız Ender Faruk UZUNOĞLU, "Bu sene 775. yılında Kösedağ şehitlerimizi anıyoruz. Halkımız önemli günleri ve bu vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi unutmuyor. Milletimiz geçmişini unutmadığı gibi geleceğe aydınlıkla bakmaya devam ediyor. Her yıl Temmuz'un ikinci haftasında buraya gelerek, kurbanlarını kesip burada 1243 yılında savaşta şehit olan askerlerimize dua ederek onları unutmadıklarını gösteriyorlar. Bilindiği üzere 2 yıl öncede 15 Temmuz olayı yaşandı. Bu olayda 251 şehidimiz oldu. Vatandaşlarımız sağolsunlar, Türk Milleti her zaman ayakta durmayı bildi. İşte burada da Kösedağ savaşında böyle bir acı olay yaşandı. Fakat bu millet o zamanda ayağa kalktı. Çok şükür halen Türk Milleti olarak da ayaktayız. Milletimiz var olsun, devletimiz sağolsun. Allah birliğinizi ve bütünlüğünüzü devam ettirsin. Bütün şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eder, şükranlarımı sunarım." dedi.

Kaymakamımız Ender Faruk UZUNOĞLU ve beraberindekiler daha sonra, Aksu Köyü Derneği ve muhtarlığınca da Sakaröküz mevkisinde düzenlenen programa katıldılar.
Öğlen namazı sonrası İlahiler ve Kuranı kerim okunmasının ardından İlçe Vaizi Hasan YILMAZ tarafından yapılan duanın ardından vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.